Poznať skúsených ľudí zo svojho odvetvia, ktorí ti budú ochotne pomáhať a posúvať ťa míľovými krokmi vpred je na nezaplatenie. Kvalitný mentor prináša do tvojej profesie vysokú pridanú hodnotu, preto sa väčšina z nich nechá aj patrične vyplatiť. Ak však zapojíš trošku kreativity a pozrieš sa na vec z iného uhla, môžeš (nielen) ušetriť 😉 .
Možno to poznáš: máš v hlave také množstvo nápadov a stratégii, až sa v nich strácaš, nevieš kde začať a či vôbec. Napokon zistíš, že stačí spraviť úplne jednoduchú, desaťminútovú vec a si úplne inde. Mne sa stáva pomerne často, že idem na veci okľukou a nielen v podnikaní ;-).
S týmto problémom mi pomohol môj prvý mentor Miloš Timko, ktorý ma sprevádzal v rámci jedného tréningu. Usmerňoval moje plány, ktoré boli síce fajn, ale príliš ma brzdili v napredovaní. Chcel som mať veci spravené natoľko dokonale, až som stagnoval. Vtedy mi pomohla jedna rada:
Choď so svojim nápadom von čím skôr a uvidíš, ako na to budú ľudia reagovať. Neprofesionálne spracovanie ti prepáčia, ak ich vyvážiš inými pridanými hodnotami. A postupne môžeš všetko dolaďovať.
Pre mňa ako perfekcionistu, to bolo niečo ťažko realizovateľné, na druhej strane však veľmi potrebné a skutočne ma to posunulo vpred.
Od Miloša som sa toho naučil oveľa viac, ale prístup k nemu bol časovo ohraničený. Preto som začal rozmýšľať, ako by som sa dostal k niekomu, kto by mi:
Cieľ bol jediný: aby môj citeľný progres neprestával. Skončil som však pri financiách, ktoré som nemal, resp. nechcel investovať do takejto, hoci výraznej, pomoci. Profesionálni mentori stoja mnohokrát cca 100 EUR/hod., čo je pre mňa momentálne veľa.
Dostávame sa znova k myšlienke z môjho článku http://ladislavrydzyk.sk/robit-co-ta-bavi-vs-robit-co-musis/, kde som písal, že všetko sa dá, len sa treba na veci pozrieť inak.
„Ide len o to, vypnúť svoje zaužívané cesty rozmýšľania, odosobniť sa od toho, ako to robia všetci naokolo mňa a na začiatok sa len opýtať seba, že ako by som to len mohol spraviť, aby sa to dalo. A pri troške kreativity sa cesty nájdu.“ – http://ladislavrydzyk.sk/robit-co-ta-bavi-vs-robit-co-musis/
Tak som to skúsil aj v tomto prípade a podarilo sa. Ako?
Počas strednej a vysokej školy, som viedol malé kresťanské skupinky ľudí, ktorých cieľom bolo spoločne budovať priateľstvá, zdieľať sa a pomáhať si napredovať v spoznávaní Boha a v žití života naplno. Uvedomil som si, že tento koncept je natoľko univerzálny, že by sa dal využiť aj pri združovaní podnikateľov, ktorí by si vzájomne pomáhali posúvať sa vo svojich podnikateľských aktivitách vpred.
Aby to malo pre mňa mentorský efekt, potreboval som osloviť ľudí, ktorí sú so skúsenosťami o niekoľko krokov ďalej ako ja. A to bol od začiatku problém, pretože hneď mi napadla otázka: „Ale kto by mal záujem pridať sa do tejto skupiny, keď ja nemám žiadne reálne podnikateľské skúsenosti?“ Nakoniec som si však uvedomil, že ak sa mi podarí dať dokopy skúsených podnikateľov, nebude pre nich problém, že tam budem ja, pretože budú získavať vysokú pridanú hodnotu od ostatných členov. Zdalo sa mi to ako perfektný nápad.
Medzitým som ešte „googlil“, či nenájdem niečo o tomto koncepte viac. A veru áno. V USA sa takáto forma stretávania podnikateľov nazýva „Mastermind Group“. Prečítal som si o tom niekoľko blogových článkov, vypočul zo dva podcasty a pustil sa do toho.
Keď som začal uvažovať koho oslovím, rozhodol som sa vyberať z týchto skupín ľudí:
Ostatné podmienky:
Začal som hľadať ľudí a zapisovať si ich mená a kontakty na papier.
Takýmto spôsobom sa mi podarilo nájsť cca 10 ľudí, ktorých som oslovil.
Po niekoľkých týždňoch sa mi podarilo dať dokopy túto päťčlennú skupinu podnikateľov z nasledujúcich oblastí:
Odkedy sme začali, mali sme už niekoľko veľmi inšpiratívnych a povzbudivých stretnutí plné praktických rád a skúseností. Aj vypočutie si hoci aj známych vecí ma motivuje ísť ďalej. Chalani sa do toho tak vložili, že nad rámec týchto stretnutí sa nám už podarilo zorganizovať aj online školenie o PPC. Super, je to veľká vec vedieť sa dať dokopy a vzájomne si pomáhať.
Dokonca sa tento prístup dá využiť aj na úplne iné ciele, nie len na mentoring. S manželkou takto spoločne dávame dokopy mladé manželské páry s deťmi z nášho okolia, s ktorými sa môžme stretávať a vzájomne si pomáhať, napr. aj formou, že si z času na čas necháme u seba deti a môžme sa venovať len samým sebe.
Kreativite sa nekladú žiadne medze. Len sa treba na veci začať pozerať inak a zmeniť zaužívané, často limitujúce zmýšľanie.
Vybudovať si vlastný mentorský tím je možné v ktorejkoľvek oblasti života – pre svoje pracovné zručnosti (či už podnikáš, predávaš, programuješ, skúmaš, tvoríš, učíš…) aj pre rodinný život (nielen výchovu detí, ale manželské vzťahy a dokonca aj varenie a domáce práce – dodáva Zitka 😉 ). Vždy sa oplatí zveľaďovať náplň svojich dní, preto neváhaj, a skús rozbehnúť vlastnú mentorskú skupinu. Pokiaľ sa neosvedčia, skúsenosť ti už nikto nevezme.
Porozmýšľaj, v čom by sa ti hodila pomoc ľudí s bohatými skúsenosťami, aby si sa mohol posúvať vpred omnoho rýchlejšie, ako keby si si všetko zisťoval a robil celkom sám?
Pri rozbiehaní tvojho mentorského tímu ti rád pomôžem svojimi skúsenosťami. Poradím ti:
Všetko nájdeš v bonusovom dokumente, ktorý si môžeš stiahnuť. Nájdeš v ňom:
Všetky tieto informácie môžeš kľudne použiť na vytvorenie svojho mentorského tímu.
Akčná výzva k blogu 011 – Stiahni si eBook s informáciami, ako založiť a viesť vlastný mentorský tím
Budem rád, ak mi napíšeš svoje postrehy a spätnú väzbu dole do komentárov.
Ak tento článok bol pre teba užitočný, zdieľaj ho aj svojim známym na sociálnych sieťach. Vďaka 😉
pekný článok…a vlastne dobrý nápad mať takú „selfhelp group“. Zaujímalo by ma, ako dlho už fungujete?
caw katka, fungujeme zatial len druhy mesiac, ale bol som z vysledku taky nadseny, ze som musel o tom napisat clanok 😉
Jedna skusenost, ktora ti moze pomoct. Ak pises blog, neboj sa vyzdvyhovat kvality ostatnych ludi vo svojich clankoch. Nie len ze tym potesis tychto ludi a poskytnes im referenciu, ale oni su potom aj viac ochotni ti pomoct, ci uz zdielanim vo svojich socialnych sietach, alebo inym sposobom.
Dnes rano som totiz cital email od Milosa Timko (mojho prveho mentora, ktoreho som spomenul v clanku) a ponukol mi moznost ozvat sa mu kedykolvek, ak budem potrebovat pomoc.
Co je uplne super a Dakujem Milos!
Ahoj 🙂 Skvelý článok, príde mi ako na mieru robený pre mňa, pretože presne toto som potreboval počuť 😀 za mňa určite zaujímavý a skvelý nápad a určite sa ho tiež pokúsim zrealizovať 🙂 len jednú otázočku mám. Kde je najlepšie podľa Vás si písať svoj blog? Cez svoju webstránku, alebo cez sociálne siete, resp. niekde inde..