Najskôr spoznaj v čom si dobrý a zameraj sa na to! [časť 1]

LR Blog no.4 - Najskôr spoznaj v čom si dobrý a zameraj sa na to!

Cieľom tohto článku, bude pomôcť ti pri hľadaní tvojich talentov, resp. silných stránok.

Tento článok obsahuje akčné cvičenia, ktoré ti dopomôžu v ich hľadaní. Predtým, ako sa idem pustiť do akéhokoľvek projektu, zvažujem, či ma táto aktivita privádza k napĺňaniu toho, za čím v živote kráčam (o tom, ako hľadať svoje sny/poslanie som písal v prvom článku). Zároveň si však musím byť vedomý mojich schopností a toho, čo dokážem. A práve na to sa dnes zameriam: „Ako zistiť v čom vynikám?“

Mával som tendenciu učiť sa a zisťovať si všetko, aby som bol schopný byť samostatný a vedel si veci robiť úplne sám. Mnohokrát som sa ale prichytil pri tom, ako trávim veľa času učením sa toho, čo mi až tak jednoducho do hlavy nešlo a nakoniec, výsledok nebýval úplne stopercentný. Raz som na jednom semináry však počul túto myšlienku:

„Zameraj sa len na to, v čom si dobrý a snaž sa byť v tom dokonalý“ – DAVID KIRŠ, zakladateľ českej spoločnosti Firma 2.0

Presvedčil som sa o sile tohto o čosi neskôr, keď som cielene vypustil aktivity a vzdelávania, na ktoré „nie som stavaný“ a zároveň ma neposúvali smerom k mojim cieľom. Výsledkom bolo to, že som spravil viac s väčším efektom. Tie veci mi idú jednoduchšie a motivácia je väčšia keď vidím, že veci sa hýbu vpred. Vypustené aktivity zvážim, či je ozaj nutné ich vykonať, alebo nájsť niekoho, kto mi s tým pomôže, prípadne si riešenie zaplatiť.

Existuje viacero metód a k tomu hromada literatúry, ako nájsť svoje silné stránky. Začnem s nasledujúcim jednoduchým, ale efektívnym cvičením, ktoré mne pomohlo posunúť sa vpred.

Historický test

Podobné cvičenie som absolvoval na jednom online tréningu s názvom „Will It Fly Companion Course“ a dopomohlo mi utvrdiť sa v mojich silných stránkach o ktorých som tak v pozadí už tušil. Zároveň mi to pomohlo uvedomiť si, asi akým smerom by sa malo moje podnikanie uberať.

Tak poďme na to! Rezervuj si cca 1 hodinu času na toto cvičenie. Budeš k tomu potrebovať papier a pero. Neodporúčam písanie do PC. Radšej sa vyber niekde na miesto, kde ťa nebude nič rušiť a tvoja myseľ môže naplno fungovať (do prírody, do knižnice, …).

Na papier si vypíš všetky svoje pracovné aj nepracovné pozície (napr. dobrovoľnícke aktivity) v chronologickom poradí od najstaršej po najaktuálnejšiu. Pre každú z týchto aktivít si zapíš tvoje nasledovné poznatky:

  • Čo sa ti na tejto práci najviac páčilo? – Môžu ti pomôcť aj tieto doplňujúce otázky:
    • Čo ti na tejto práci išlo samo od seba.
    • Čo si robil, že ostatných to oslovovalo?
    • Čo si robil, že nikto ťa nemusel do tejto aktivity naháňať a robil si to rád?
  • Čo sa ti na tejto práci nepáčilo?
  • Napíš jedinú najsilnejšiu pozitívnu spomienku, ktorá sa ti spája s touto aktivitou
  • Ohodnoť túto skúsenosť známkou ako v škole (1 – super, toto by som chcel robiť; 5 – už nikdy viac)

Keď to budeš mať celé spísané, prezri si zoznam a snaž sa nájsť korelácie medzi týmito aktivitami.

Na záver zapíš do tohto zoznamu svoju ideálnu pracovnú pozíciu, v ktorej sa ty vidíš ako naplnený človek, ktorý robí to, čo robiť vie ozaj dobre a čo ho naozaj baví a napĺňa a zanechá na tomto svete niečo po sebe.

Nezamýšľaj sa teraz nad tým, či to je vôbec možné uskutočniť a pod. To teraz nechaj tak. Teraz chceme spoločne hľadať, čo v tebe je. Má to byť základ vedomosti o samom sebe, ktorý ti neskôr pomôže sa rozhodnúť, aký krok spraviť. Výsledkom kľudne môže byť aj zistenie, že podnikanie nie je vôbec tvojou cestou a svoje talenty a sny budeš vedieť napĺňať aj v zamestnaní. To je úplne v poriadku. Cieľom teraz je, zistiť to a vedieť o tom.

Harmonikový test

Nasleduje veľmi efektívne cvičenie.

Po tom, ako sa ti podarí spraviť tento test, nasleduje ešte jeden, ktorý ti pomôže potvrdiť ti svoj pohľad na seba. Hlavnou prednosťou tohto cvičenia však môže byť úplne iný pohľad na svoje konanie a schopnosti, ktoré si ani nemusíš uvedomovať. Niekedy sa totiž stáva, že niektoré vlastnosti si kľudne nemusíme uvedomiť práve preto, že sú v nás prirodzené.

Pošli si teda toto druhé cvičenie do mailu a otvor ho až keď budeš hotový s prvým. Stiahni si ho TU!

Ukončím tento článok nasledovným citátom, ktorý ma oslovil:

Spoznal som, že nič nie je nemožné a takmer nič nie je jednoduché… – ARTICOLO 31, talianska rapová skupina, „Un Urlo“

Verím, že ti tento článok pomôže spoznať seba na inej úrovni a posunúť sa vpred. Daj mi vedieť do komentárov alebo emailom ako sa ti vodilo. Napíš mi aj či ťa takéto témy zaujímajú a pomáhajú ti ísť vpred. Ak áno, budem veľmi rád, keď budeš sharovať tento článok aj svojim priateľom na FB.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.